Opis trasy

Skrwa jest jedną z ładniejszych rzek nizinnych, płynie w wąwozie, jest bardzo ciekawa i malowniczo zachwycająca. Przeznaczona dla zaprawionych kajakarzy, obfituje w przenoski.

Pierwszego dnia startujecie Państwo w Malanowie za starym młynie przy moście po lewej stronie. Po ok 4 km dopływacie Państwo do Tłuchówka, gdzie znajduje się nieczynny młyn. Prawym brzegiem w zależności od poziomu wody można spływać przez rozmyty jaz. Przy niższym poziomie przenoska lewą stroną.

Po kolejnych 4 km. Przepływacie przez Obręb. Most a za nim kładka. Po ok 4 km Cieślin. Przed nim po lewej stronie możliwość biwakowania. Następnie most – najbezpieczniej przepłynąć pod nim prawą stroną rzeki. Po ok 1 godzinie dopływacie do Zdziembórza i przy moście kończycie spływ.

Drugiego dnia spływacie z Zdziemburza do Lasotek, przez Brudzeński Park Krajobrazowy.

Początek przy moście w Zdziemburzu, za mostem kamieniste dno i zwalone drzewa, które można ominąć.

Po 4 km, przepływacie przez Bądkowo-Rochny, gdzie można obejrzeć most i ruiny młyna na prawym brzegu.

Po ok 3 km wpływacie na tereny miejscowości Brudzeń Duży, widzicie most, kolejne ruiny młyna i bystrze po dawnym spiętrzeniu, które można spłynąć. Na rozwidleniu propozycja płynięcia prawą odnogą przez rozmyty kamienisty próg. W parzeniu, przy moście dogodne miejsce na biwakowanie.

Po 5 km w miejscowość Sikórz. Możecie zobaczyć zniszczone jazy młyńskie, wg niektórych osób jest to najłądnijszy odcinek Skrwy z powalonymi drzewami, wijący się w wąwozie. Jest to Rezerwat Przyrody Sikórz. Po kilku kilometrach dolina poszerza się, jest zdecydowanie mniej przeszkód, ukazują się okoliczne łąki. Tak dopływacie do Lasotek, obok kolejny młyn i przenoska z lewej odnogi prze betonowy róg. Jesteście w Radotkach i tu kończycie spływ.