Koniec roku szkolnego coraz bliżej. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a nauki jakby mniej. To dobry czas, by jeszcze przed rozdaniem świadectw zorganizować wspólny, klasowy wyjazd w teren. Aby uciec od rutyny szkolnych wycieczek proponujemy… spływ kajakowy.

Na spływ kajakowy może wybrać się praktycznie każdy, bez względu na wiek, a więc również młodzież w wieku szkolnym. Nie trzeba być też super wysportowanym. Wystarczy ogólna sprawność fizyczna. Jeśli dzieci jeszcze nigdy nie wiosłowały podstawowe zasady przekażemy im tuż przed spływem. Pod okiem osób dorosłych i doświadczonych instruktorów wprawy nabiorą dość szybko.

Dlaczego warto dla młodzieży szkolnej zorganizować spływ kajakowy? Jakie zalety niesie z sobą ta forma aktywności? Wymieńmy te najważniejsze.

 

Integracja grupy – nauka współpracy i samodzielności

Każdy spływ kajakowy pokazuje jak ważne jest współdziałanie w zespole. To doskonała lekcja odpowiedzialności za współuczestników. Przeżycie wspólnej przygody, jaką jest spływ kajakowy, daje też możliwość poznania swoich kolegów i koleżanek w innych, niż szkolne warunkach. Pozwala wzmocnić więzy przyjaźni oraz zgromadzić fajne wspomnienia, o których się jeszcze będzie długo po spływie opowiadało.

Spływ kajakowy to też nauka samodzielności, sprawdzenia się w nowych warunkach, poradzenia sobie z nowymi wyzwaniami i nauczenia nowych umiejętności. Z naszego doświadczenia wiemy, że nawet ci, którzy biorą pierwszy raz udział w spływie kajakowym mimo występujących początkowo kłopotów z opanowaniem sztuki wiosłowania, sterowania i pokonywania przeszkód szybko nabierają wprawy. Po zakończeniu spływu są z siebie naprawdę dumni.

 

Aktywność fizyczna

Dziś wiele dzieci ma zwolnienie z lekcji WF-u. Brak ruchu i zła dieta powodują, że coraz więcej z nich cierpi z powodu otyłości. Warto zaproponować im formę aktywności, która wzmocni ich zdrowie i kondycję, a jednocześnie będzie świetną zabawą na świeżym powietrzu.

Spływ kajakowy to idealny wybór. Podczas wiosłowania, nawet takiego rekreacyjnego, pracują wszystkie partie mięśni. Gdy mięśnie się wzmacniają, wzrasta też mobilność i gibkość ciała. Większe dotlenienie organizmu wpływa z kolei na lepszą sprawność układu oddechowego, układu krążenia i serca. Wiosłowanie to też dobry sposób na spalanie zbędnych kalorii.

 

Zachęta do uprawiania sportu

Wyjazd na kajaki może stać się dobrą odskocznią od często monotonnych lekcji WF-u. Pokażmy dzieciom, że są różne możliwości ruchu i fizycznej aktywności. Nie każdy musi lubić bieganie, grę w piłkę nożną, czy kosza. A może to właśnie kajakarstwo będzie nową, ciekawą i wartościową pasją na całe życie?

 

Kontakt z naturą

Spływ kajakowy Wkrą to żywa lekcja geografii i biologii. Podczas spływu poznajemy rzekę – na własne oczy przekonujemy się, co oznaczają takie pojęcia, jak meander, koryto rzeki, nurt rzeki. Obserwujemy otaczającą nas dziką naturę – nadwodne ptactwo, jak kaczki, łabędzie czy żurawie. Można tu spotkać nawet… żółwie. Za każdym zakrętem rzeki przyroda i krajobrazy potrafią się zmieniać wzmagając ciekawość dzieci.

Spływ kajakowy to też doskonała okazja, by uczyć ekologii – uświadamiać młodzież, że nie wolno zanieczyszczać środowiska, a wszelkie śmieci należy wyrzucać do specjalnych pojemników w wyznaczonych miejscach. Chcemy przecież zachować piękno rzeki i jej przyrodnicze otoczenie dla kolejnych amatorów kajakarstwa, a także… dla nas samych, gdy znów tu wrócimy.

 

Dobra zabawa

Integracja z grupą, aktywność fizyczna, zdrowie, kontakt z naturą – to bardzo ważne zalety spływów kajakowych. Ale dla młodzieży w wieku szkolnym liczy się też po prostu dobra zabawa, przygoda i dużo śmiechu. A tego, gwarantujemy, na kajakach na pewno nie zabraknie. Z naszego doświadczenia wiemy, że zdecydowana większość uczestników takiego spływu po zakończeniu czuje jeszcze niedosyt i ma ochotę go powtórzyć.

 

Spływy kajakowe dla szkół w Kaja-Sobieski

W wypożyczalni kajaków Kaja-Sobieski posiadamy wieloletnie doświadczenie w organizacji spływów dla młodzieży szkolnej. W ramach skierowanej do szkół oferty zapewniamy:

  • dobór odpowiedniego dla młodzieży odcinka rzeki
  • wynajem nowoczesnych, bezpiecznych i wygodnych kajaków wykonanych z odpornego na uszkodzenia polietylenu
  • dla każdego uczestnika spływu obowiązkowe kamizelki asekuracyjne
  • transport sprzętu
  • fachowy instruktaż przed rozpoczęciem spływu
  • organizację ogniska na koniec spływu
  • korzystne warunki cenowe.

Przy każdym spływie zapewniamy również opiekę doświadczonych ratowników WOPR lub instruktorów. Posiadamy uprawnienia Instruktora Turystyki Kwalifikowanej w zakresie „Turystyka kajakowa”. Posiadamy kwalifikacje do prowadzenia imprez turystyki kwalifikowanej zgodnie z wymogami Rozporządzenia MENiS z dn. 08.11.2001 w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkole, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2001 r. nr 125, poz. 1516).

 

A jak taki typowy spływ wygląda?

Przyjeżdżacie na naszą przystań kajakową w Sobieskach, gdzie jako organizatorzy czekamy na was z ratownikami WOPR lub instruktorami.

Przygotowujemy dla grupy odpowiednią liczbę kajaków, wioseł, dobieramy osady oraz wydajemy obowiązkowe kamizelki asekuracyjne.

Udzielamy krótkiego szkolenia z technik wiosłowania, sterowania kajakiem i pokonywania przeszkód. Omawiamy zasady bezpieczeństwa oraz zapoznajemy uczestników spływu ze sprzętem asekuracyjnym i ratunkowym.

Spływ odbywa się w szyku zorganizowanym, czyli w tzw. „zamku”. W pierwszym kajaku płynie ratownik, który prowadzi całą grupę. Nikt ze spływu nie może go wyprzedzać. Drugi ratownik płynie w ostatnim kajaku i dba o to, by nikt poza nim nie został.

By zachować jak największe bezpieczeństwo grupy przyjmujemy zasadę, że jeden ratownik ma pod swoją opieką nie więcej niż 5 kajaków z 10 osobami. Jeżeli grupa jest większa płynie z nami dodatkowo trzeci, a nawet czwarty ratownik.

Po zakończeniu spływu przygotowujemy ognisko z kiełbaskami.

Spływ dla młodzieży szkolnej organizujemy głównie na Wkrze. Trwa on zazwyczaj kilka godzin, tak by grupa późnym popołudniem mogła wrócić bezpiecznie do domu.

 

Jak zamówić spływ kajakowy dla grupy szkolnej?

Jesteś nauczycielem lub opiekunem młodzieży szkolnej? Chcesz zorganizować dla nich spływ kajakowy? Aby uzyskać wycenę planowanego spływu oraz ustalić niezbędne szczegóły skontaktuj się z naszą wypożyczalnią kajaków Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą, tel. 505 501 767, mail .

 

Previous reading
Na kajaku i pod namiotem – kilkudniowe spływy kajakowe
Next reading
Wywrotka na spływie kajakowym – jak sobie poradzić?