Spływy kajakowe to niezwykle atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku na łonie natury. Rozwój i dostępność szlaków sprawia, że również w Polsce kajakarstwo staje się coraz bardziej popularne. Wakacje, długie weekendy to czas, kiedy nad wodą możemy spotkać całe rodziny czy grupy przyjaciół, którzy chwytają za wiosło i wypływają w trasę. Wiele osób twierdzi, że nie ma lepszego sposobu, aby odpocząć, a przy okazji popracować nieco nad swoim zdrowiem, kondycją i dobrym samopoczuciem.

Jeśli jeszcze nigdy nie zasmakowałeś tej przygody na wodzie zapraszamy do lektury naszego tekstu. Dowiesz się, dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy i jak zachęcić rodzinę lub przyjaciół do wspólnej wyprawy.

 

Kajaki to relaks dla każdego

Na spływ kajakowy może wybrać się praktycznie każdy, bez względu na wiek czy siłę fizyczną. Śmiało możesz więc zabrać całą rodzinę – dzieci w wieku szkolnym, rodziców, a nawet dziadków. Możesz popłynąć z grupą przyjaciół, albo zorganizować spływ integracyjny dla swoich pracowników. Jeśli jesteś samotnikiem lub chcesz oderwać się od codzienności i pobyć sam na sam z przyrodą możesz wynająć kajak jednoosobowy. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa na spływ kajakowy możesz też zabrać swojego psa.

By rozpocząć przygodę z kajakiem nie trzeba być też człowiekiem super wysportowanym. Wystarczy ogólna sprawność fizyczna i opanowanie podstawowych zasad wiosłowania. Wprawy nabiera się dość szybko.

Dla osób początkujących z łatwością można dobrać trasę łatwiejszą, gdzie woda jest spokojna i nie ma miejsc zdradliwych. Bardziej zaawansowani wioślarze znajdą dla siebie trasy dłuższe, z utrudnieniami. Skontaktuj się z naszą wypożyczalnią – pomożemy w dobraniu odpowiedniego dla twoich umiejętności i chęci odcinka.

 

Na kajakach nigdy nie będziesz się nudził

Każdy, kto choć kilka razy wybrał się na spływ kajakowy, z pewnością przyzna, że nie ma dwóch takich samych wypraw.

Obecnie istnieje wiele tras możliwych do wyboru, o różnych długościach i poziomach trudności. Amator czy profesjonalista – każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Możesz wybrać trasę dla początkujących lub bardziej zaawansowanych, trasę o charakterze relaksacyjnym lub taką z większą dawką adrenaliny. Możesz zdecydować się na spływ kajakowy trwający parę godzin lub kilkudniowy. Jeśli potrzebujesz większego wyzwania możesz spróbować spływów zimowych.

Nawet jeśli pokonujesz tę samą trasę rzeka i jej najbliższa okolica za każdym razem jest nieco inna. Zmienia się wraz z porami roku – inaczej wygląda wiosną, gdy zieleń dopiero się pojawia, inaczej latem, gdy jest w pełnym rozkwicie, jeszcze inaczej jesienią czy zimą. Rzeka na różnych odcinkach też potrafi zmieniać swój charakter. Raz stan wody może być niższy, innym razem wyższy, mogą pojawić się nowe powalone pnie, które trzeba wyminąć lub szersze rozlewiska.

Różnice w spływach widoczne są nawet w zależności od pogody czy pory dnia. Dzień słoneczny lub dzień pochmurny, początek dnia lub pora, gdy słońce już powoli zachodzi – każdy taki moment niesie z sobą inne niepowtarzalne wrażenia.

 

Wiosłowanie jest dobre dla zdrowia

Pływanie kajakiem to nie tylko świetna zabawa na świeżym powietrzu i relaks. To także doskonała okazja, aby wzmocnić swoje zdrowie i kondycję. Jeśli w pracy lub w domu spędzasz długie chwile przed komputerem, jeśli na co dzień masz mało ruchu wybierz się podczas urlopu lub weekendu za miasto, na spływ kajakowy.

Podczas wiosłowania pracują wszystkie partie mięśni. Szczególnie zaangażowane są mięśnie górnej połowy ciała – ramion, pleców, grzbietu, a także mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Gdy mięśnie się wzmacniają, wzrasta też mobilność i gibkość ciała. Większe dotlenienie organizmu wpływa z kolei na lepszą sprawność układu oddechowego, układu krążenia i serca. U doświadczonego kajakarza pompuje ono około 50% więcej krwi niż u osoby prowadzącej siedzący tryb życia.

Kajakarstwo to też dobry sposób na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów. W zależności od intensywności wysiłku podczas godziny wiosłowania można spalić nawet 300 – 500 kalorii.

Nie zapominajmy też o naszej psychice. Wysiłek fizyczny połączony z przebywaniem na łonie natury ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Według badań nie tylko pozwala odreagować stres, ale też wspomaga sprawność intelektualną, zwiększa pewność siebie, poprawia samoocenę i zadowolenie z własnego wyglądu.

 

Na spływie kajakowym masz bliski kontakt z przyrodą

Jeśli chcesz uciec przed zgiełkiem i hałasem wielkiego miasta, jeśli szukasz kontaktu z przyrodą i wewnętrznego wyciszenia spływy kajakowe będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Z poziomu kajaka będziesz miał okazję podziwiać przyrodę i krajobrazy, które za każdym zakrętem rzeki potrafią zmieniać się diametralnie. Kajak pomoże dotrzeć ci do wyjątkowo malowniczych, najdzikszych zakątków rzeki. Są to widoki niedostępne dla turystów od strony lądu.

Płynąc kajakiem możesz wsłuchiwać się w szum wody i śpiew ptaków. Masz możliwość podziwiania dzikich zwierząt, takich jak wydry lub bobry w ich naturalnym środowisku. Może do twojego kajaka podpłynie łabędź lub kaczka, być może gdzieś w pobliżu czapla poderwie się do lotu, a sarna zejdzie nad brzeg, by ugasić pragnienie.

Bliski kontakt z naturą pomoże wyrzucić z głowy wszelkie złe myśli, zmartwienia i troski, pomoże odnaleźć spokój i wewnętrzne wyciszenie. To rzecz bezcenna dla naszej psychiki.

 

Zacieśniasz więzy rodzinne i poznajesz nowych ludzi

W codziennym, zabieganym życiu często brakuje nam czasu, który możemy poświęcić tylko rodzinie. Wyjazd na spływ kajakowy to dobra okazja, by zacieśniać więzy z tymi, którzy są nam najbliżsi. Wspólne przeżywanie radości i przygody na wodzie sprzyja umacnianiu takich relacji. To jest ten moment, kiedy mamy szansę robić coś wspólnie.

Spływy kajakowe dają też możliwość nawiązania nowych znajomości z osobami mającymi podobne zainteresowania i pasje. Spotkasz ich na szlaku lub w czasie postoju. Być może będzie to początek ciekawej i długiej znajomości, a może nawet głębszych relacji…

Spływy kajakowe są też częstą atrakcją wyjazdów integracyjnych i to nie tylko organizowanych dla pracowników jednej firmy. Często korzystają z tej formy aktywności studenci pierwszego rocznika, którzy wchodzą w nowe środowisko i chcieliby się lepiej poznać. Bycie częścią załogi uczy pracy zespołowej, wzajemnego wsparcia, zwłaszcza wtedy, gdy grupa jest zróżnicowana pod względem zaawansowania. Umiejętności te przydadzą się też w codziennym życiu i w pracy zawodowej.

 

Wyprawa na kajaki nie jest droga

Spływy kajakowe mają niewątpliwie wiele zalet. Najważniejsze z nich wymieniliśmy powyżej. Ale możesz się zastanawiać, czy wyprawa na kajaki jest droga. Nie, przy dobrej organizacji z łatwością dopasujesz cenę do swoich możliwości.

Na początku swojej przygody z kajakarstwem nie musisz kupować własnego profesjonalnego sprzętu. Potrzebne ci będzie oczywiście parę drobiazgów, jak nieprzemakalne buty z twardą podeszwą, wodoodporne worki, nakrycie głowy, krem z filtrem, polar czy kurtka przeciwdeszczowa, ale sam kajak wypożyczysz w wypożyczalni. Koszt takiego wypożyczenia to tylko kilkadziesiąt złotych za 5-6 godzinną wyprawę. Decydując się na spływ z rodziną lub grupą przyjaciół i wybierając krótką trasę, zapłacisz mniej. Dodatkowo koszty możesz obniżyć zabierając ze sobą prowiant przygotowany w domu.

Jeśli wybierasz się na spływ kilkudniowy nocować możesz w domkach letniskowych lub gospodarstwach agroturystycznych. Wielu miłośników kajakarstwa wybiera jednak opcję tańszą, czyli nocleg w namiocie.

Do ogólnych kosztów należy dodać koszt dojazdu do bazy wypożyczalni. Ale biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe zalety wyprawa na kajaki to nadal stosunkowo bardzo tani sposób na aktywne spędzenie czasu w otoczeniu natury.

 

Polecamy każdemu taką formę rekreacji i zapraszamy do naszej wypożyczalni kajaków Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą.

 

Previous reading
Odkryj zalety pływania na deskach SUP
Next reading
6 powodów, dla których pokochasz spływy kajakowe