Aktywny wypoczynek nad wodą to nie tylko kajaki. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego bierz wiosło i wskakuj na deskę!

SUP to bardzo szybko rozwijający się sport wodny, który zyskał już całą rzeszę fanów na całym świecie. Uprawiają go zarówno młodzi, jak i starsi. Jego popularność stale rośnie także w Polsce, zwiększając swoje grono odbiorców z roku na rok. Warto się zainteresować tą formą aktywności, jest bowiem stosunkowo łatwa technicznie, a przy tym dostarcza ogrom satysfakcji.

 

Co to takiego ten SUP?

SUP to skrót od angielskiej nazwy „Stand Up Paddle”, czyli wiosłowanie na stojąco. Sport ten polega na pływaniu deską po wodzie (zwykle w pozycji stojącej) i wprawianiu jej w ruch za pomocą jednego wiosła (pagaja). Często używa się też nazwy „paddleboarding”.

Deska SUP zbliżona jest wyglądem do tej, jakiej używa się w windsurfingu, tylko bez boomu i żagla, lub do deski surfingowej. Od tej drugiej jest jednak zdecydowanie większa. Najpopularniejsze są deski jednoosobowe, choć spotyka się też deski dla dwu lub więcej osób. Ważnym elementem deski jest leash – uprząż zapinana do deski oraz do nogi na wysokości kostki lub pod kolanem. W razie upadku do wody deska zawsze zostanie w pobliżu, nie porwie jej wiatr, ani nie będzie trzeba po nią płynąć.

W przeciwieństwie do surfingu czy windsurfingu pływając na desce SUP nie musisz czekać na wiatr lub fale. Mając wiosło możesz pływać nawet przy bezwietrznej pogodzie, na gładkiej tafli wody.

 

Skąd się wziął pomysł na deski SUP?

Deski czy tratwy napędzane siłą wiosła znane są od dawna. Większość ludów zamieszkujących tereny nadmorskie z takich korzystała. W czasach starożytnych mieszkańcy Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu czy Chin używali wąskich desek wyposażonych w jedno wiosło lub kij, by łowić ryby i popisywać się umiejętnościami „ujarzmiania” fal.

W dzisiejszej formie SUP narodził się już w XX wieku na Hawajach. Instruktorzy surfingu z Waikiki zaczęli wspomagać się wiosłem po to, by lepiej obserwować swoich uczniów i szybciej do nich dotrzeć w razie potrzeby.

Z Hawajów deski z wiosłem zawędrowały do Kalifornii i w latach 90-tych XX wieku powstała odrębna dziedzina rekreacji. Początek prawdziwej mody na pływanie na desce SUP to pierwsza i druga dekada naszego wieku. Dziś SUP jest już sportem o światowym zasięgu i niezwykle szybko zdobywa kolejnych wielbicieli, również w Polsce.

 

SUP to aktywność dla każdego

Rekreacyjne pływanie na desce SUP nie wymaga specjalnego przygotowania ani wyjątkowych umiejętności. To aktywność, w której swoich sił może spróbować każdy, niezależnie od płci, wieku, czy doświadczenia. Wystarczy chęć i podstawowa sprawność fizyczna. Dlatego na desce SUP mogą pływać również osoby, które na co dzień nie prowadzą aktywnego trybu życia, seniorzy i dzieci. Oczywiście najmłodsi zawsze powinni pływać pod opieką dorosłych. Ale wystarczy, że mają na tyle siły, by posługiwać się wiosłem i nauczą się utrzymywać równowagę na wodzie, a wtedy SUP stanie się dla niech świetną zabawą.

 

SUP jest naprawdę prosty

Podstawy pływania na desce SUP są proste. Ich opanowanie nie zajmuje dużo czasu. Najważniejsze jest, by nauczyć się, jak stojąc na desce utrzymywać równowagę i jak operować wiosłem.

Na początku najlepiej zacząć z pozycji klęczącej na środku deski i dopiero potem powoli wstawać na nogi. Aby utrzymać równowagę ważne jest, by odpowiednio rozstawić stopy na desce. Powinny one być ustawione równolegle na środku deski i rozstawione na szerokość naszych ramion. Trzymanie stóp zbyt blisko siebie to podstawowy błąd, który sprzyja wywrotkom. Kolana lekko uginamy tak, by amortyzowały falowanie wody pod deską. Plecy powinny pozostać wyprostowane. Ważne jest też ustawienie naszej głowy i wzrok. Patrzymy przed siebie, nie kierujemy wzroku na deskę. To również wpływa na utrzymanie naszej równowagi.

Pływając na desce SUP trzeba również odpowiednio trzymać wiosło, czyli oburącz przed sobą. Dłonie powinny być rozstawione szeroko, ponieważ krótki chwyt znacznie ogranicza siłę, z jaką można odepchnąć się od wody. Łopata wiosła powinna być całkowicie zanurzona w wodzie. Wiosłujemy mając w miarę wyprostowane ramiona. Musimy czuć, że pracują mięśnie grzbietu. To najbardziej efektywny sposób odpychania się, nie tracimy wtedy zbyt dużo siły.

 

SUP – nie tylko na stojąco

Pozycja stojąca jest główną pozycją przyjmowaną na desce SUP, ale nie jedyną możliwą. Deska SUP ze względu na swoją wszechstronność umożliwia nam pływanie również w pozycji siedzącej, klęczącej a nawet leżącej.

Pozycja siedząca jest podobna do techniki wykorzystywanej podczas pływania kajakiem. Ze względu na niską wagę deski oraz wysoką wyporność pływając w tej pozycji możemy osiągnąć jednak prędkość dużo większą niż na kajaku.

Pozycja klęcząca zalecana jest w początkowej fazie pływania na SUP-ie, jako technika przejściowa pomiędzy pozycją stojącą i siedzącą. Pływanie na leżąco to najłatwiejsza z metod pływania na desce SUP. Ułożyć możemy się na brzuchu lub na plecach kontrolując dryfowanie deski ruchami rąk. Taką technikę pływania polecamy osobom, które chcą zaznać relaksu i wyciszenia, a także amatorom opalania się.

 

SUP to doskonały trening całego ciała

Stanie na desce SUP i jednoczesne wiosłowanie zapewnia kompleksowy trening całego ciała. Nawet na spokojnej wodzie pracują niemal wszystkie mięśnie naszego organizmu.

Mięśnie nóg, brzucha i pleców zapewniają utrzymanie prawidłowego środka ciężkości, stabilność i równowagę. Przy ruchu wiosłem pracują górne partie mięśni – od mięśni barków, klatki piersiowej przez mięśnie czworoboczne pleców po mięśnie brzucha. Co ważne, nasz wysiłek zmusza do pracy również mięśnie głębokie, zwane też mięśniami stabilizacyjnymi. Odpowiadają one za prawidłową postawę ciała i wspierają nasz kręgosłup.

Jeśli spędzisz na wodzie dostatecznie dużo czasu, włożysz sporo wysiłku w regularne wiosłowanie i naprawdę zmęczysz swoje mięśnie płynąc pod wiatr lub pod prąd, okaże się, że deski SUP to też doskonały trening cardio. Nie tylko spalisz dużo kalorii, ale przede wszystkim wzmocnisz swój układ naczyniowo-sercowy.

Warto też podkreślić, że pływanie na deskach SUP jest aktywnością mało urazową. Podczas pływania ciężar jest rozkładany równomiernie na całe ciało, dlatego ryzyko uszkodzenia ścięgien i obciążenia stawów jest naprawdę nieduże.

 

Blisko natury

SUP to nie tylko świetny trening dla ciała, ale doskonały wybór dla osób, które prowadzą stresujący tryb życia. Płynąc na desce SUP w niespiesznym tempie możesz bez problemu obcować z naturą i oglądać krajobraz wokół. Codzienny pośpiech i zabieganie zostaną gdzieś daleko, a ty będziesz mógł cieszyć się widokami, dźwiękami i zapachami otaczającej przyrody. Nie cały czas musisz wiosłować, możesz położyć się na desce i pozwolić, by swobodnie unosiła cię na wodzie. Taka aktywność fizyczna w otoczeniu przyrody doskonale obniża poziom stresu, odrywa od trosk dnia codziennego i daje dużo pozytywnej energii.

 

SUP-em po Wkrze

By zacząć przygodę z SUP-em, nie trzeba od razu kupować swojej deski. W naszej wypożyczalni Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą możesz pożyczyć i przetestować ten hawajski wynalazek. Deskę dostaniesz w komplecie z wiosłem i kamizelką.

Jeżeli dopiero chcesz spróbować aktywności na wodzie pływanie na desce SUP może być dobrym początkiem. Jeśli wiosłowałeś już naszymi kajakami z deski będziesz mógł zobaczyć piękną Wkrę z jeszcze innej perspektywy i odkryć ją na nowo.

Zapraszamy!

Previous reading
Zimowy spływ kajakowy Wkrą
Next reading
6 powodów, dla których pokochasz spływy kajakowe