Niska temperatura, deszcz, śnieg, wcześnie zapadający zmrok – czy to są dobre warunki na uprawianie kajakarstwa? Choć wielu osobom może się to wydawać niemożliwe miłośnicy kajaków nie mają wątpliwości, że tak. Zimowe kajakarstwo może być równie atrakcyjne jak letnie.

Spływ w warunkach zimowych wymaga jednak szczególnie starannego przygotowania. Jak więc się ubrać i co zabrać z sobą na kajak zimą? Na co szczególnie uważać podczas spływu, by zapewnić sobie bezpieczeństwo ?

 

Jak się ubrać na zimowy spływ kajakowy?

Na zimowy spływ kajakowy niezbędna jest odzież, która zapewni odpowiedni komfort – będzie chronić przed wychłodzeniem, a jednocześnie nie będzie krępować ruchów.

Na stopy zakładamy ciepłe buty i skarpety. Dobrze sprawdzą się skarpety wełniane – możemy założyć nawet dwie pary – lub neoprenowe, które nie tylko zatrzymają ciepło, ale zapewnią dodatkową ochronę przed wodą. Buty powinny być solidne, wygodne i wodoszczelne – mogą to być buty turystyczne, trekkingowe, trapery z bieżnikiem.

Dobrym wyborem będą nieprzemakalne spodnie z tkanin typu „goretex”, ale sprawdzą się też zwykłe spodnie narciarskie czy snowboardowe. Jeśli zostaniemy w dżinsach, załóżmy pod nie bieliznę termoaktywną, zwłaszcza przy minusowych temperaturach.

Bieliznę termoaktywną powinniśmy też założyć na górną część ciała, a na nią ciepłą bluzę z polaru i kurtkę wodoszczelną.

Nie wolno też zapomnieć o dłoniach i głowie. Na głowę wystarczy nam zwykła, ciepła czapka z bawełnianej dzianiny. Można też zaopatrzyć się w kominiarkę, która ochroni nas przed mroźnym wiatrem czy zacinającym śniegiem. Najbardziej narażone na odmrożenie są dłonie. Można nałożyć na nie cienkie rękawice polarowe i na to rękawice gumowe, na przykład duże rękawice kuchenne z grubszej gumy lub tzw. kwasiaki dostępne w sklepach z odzieżą roboczą. Z naszego doświadczenia wiemy, że dobrze sprawdzają się tzw. mufle (łapawice). Bardzo dobrze chronią dłoń trzymającą wiosło przed wyziębieniem. Można wykorzystać także rękawice narciarskie, grube rękawice neoprenowe, albo dostępne w sklepach z odzieżą ochronną ocieplane rękawice dla rybaków.

 

Pamiętaj o nieprzemakalnej torbie

Na spływ kajakowy zawsze powinniśmy zabierać z sobą wodoszczelną torbę, która ochroni przed przemoczeniem wszelkie drobiazgi, jak prowiant, dokumenty, czy telefon komórkowy. W czasie zimy taka torba może nam się przydać jeszcze bardziej z uwagi na większą możliwość przemoczenia rzeczy na skutek padającego deszczu czy śniegu.

Wybierając się na zimowy spływ powinniśmy do torby włożyć koniecznie drugi komplet ciepłej, suchej odzieży na zmianę. Z butami, rękawicami i czapką. Przyda nam się na wypadek wywrotki i kąpieli w zimnej wodzie.

 

Coś na rozgrzewkę

Na zimowy spływ kajakiem powinniśmy zabrać ze sobą coś na rozgrzanie. Najlepiej termos z gorącą, osłodzoną herbatą lub kawą. Zimne napoje nie są wskazane, przyspieszają tylko wychładzanie organizmu. Podobnie działa alkohol, który nawet w małych ilościach rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do szybszej utraty ciepła.

Do plecaka trzeba też włożyć wysokokaloryczne przekąski – batony energetyczne lub czekoladę, która dostarczy nam energii.

 

Sprawdź pogodę, zanim wyruszysz

Tuż przed wyruszeniem na zimowy spływ zawsze sprawdź dokładnie pogodę na planowanej trasie. Czy temperatura nie będzie zbyt niska? Czy prognozowane są opady deszczu lub śniegu? Czy mogą wystąpić zamiecie i zawieje śnieżne? Taka pogoda jest nie tylko nieprzyjemna dla kajakarza, ale może być też niebezpieczna.

Korzystając z naszej wypożyczalni kajaków Kaja-Sobieski nad Wkrą zadzwoń wcześniej i zapytaj też o stan rzeki. Obfite opady deszczu czy śniegu mogą radykalnie zmienić poziom wody. Rzeka może też być na mniejszej lub większej powierzchni zamarznięta, albo pojawi się kra. W takich warunkach nie planuj wyruszenia na spływ kajakowy.

 

Dostosuj długość spływu i trasę do swoich możliwości

Wybierając się na zimowy spływ kajakowy dobierz trasę do warunków pogodowych i swoich umiejętności. Najlepiej wybrać znaną sobie rzekę z niezbyt wartkim prądem i z małą ilością przeszkód, jak np. skomplikowane przeprawy przez zwalone drzewa. Na trasie powinniśmy też unikać przenosek – zimą im mniej wsiadania i wysiadania z kajaka tym lepiej, nie będziemy niepotrzebnie narażać się na zmoczenie czy wpadnięcie do zimnej wody.

Nie planujmy zbyt długich eskapad. Czas płynięcia nie powinien przekraczać 4-5 godzin, a dystans, zależnie od prędkości nurtu, ok. 5-10 km. Jeśli jesteśmy bardziej doświadczonymi kajakarzami, naprawdę pewnie czujemy się na wodzie, a warunki pogodowe temu sprzyjają trasa może być dłuższa, ale raczej nie więcej niż 20 kilometrów.

Pamiętajmy też, że zimą dzień jest krótszy. Jeśli dodatkowo jest pochmurno to szybciej robi się ciemno. Aby zachować bezpieczeństwo na wodzie zalecamy, by nigdy nie pływać po zmroku.

Trasa spływu powinna być tak zaplanowana, aby w każdej chwili, w razie załamania pogody lub zmarznięcia uczestników była możliwość zakończenia spływu i ewakuacji.

 

Na co musisz uważać podczas zimowego spływu?

Zimowy spływ kajakowy zdecydowanie różni się od letniego. Jeśli brzegi rzeki będą pokryte grubą warstwą śniegu i lodu samo wchodzenie i wychodzenie z kajaka może stanowić większy problem niż latem. Dlatego na start i na zakończenie spływu zimowego wybierajmy fragmenty rzeki z łagodnie opadającym, płaskim brzegiem. Umożliwi on nam szybkie i bezpieczne wodowanie, a później bezpieczne wydostanie się na ląd i szybkie podjęcie kajaków z wody. Aby łatwiej zatrzymać się i wydostać na oblodzony brzeg możemy zabrać z sobą małą poręczną kotwicę lub czekan lodowy.

Źródłem poważnego zagrożenia dla kajakarza są tworzące się na rzece lodowe zatory. Nie jest to częste zjawisko, ale może się zdarzyć przy długim mrozie. Zatory tworzą się w zakolach i miejscach, gdzie nurt zwalnia. Widząc zator należy jak najszybciej wyjść na brzeg w bezpiecznym miejscu i obejść go. Wpadnięcie do wody między kry jest niezwykle groźne. Przy silnym nurcie może skończyć się utonięciem – szczególnie, gdy kajakarz zostanie wciągnięty pod lód.

Przy minusowych temperaturach pływanie kajakiem mogą utrudnić przymarzające do wioseł drobne kawałki lodu, tzw. śryż. Na niektórych odcinkach rzeki koryto może być zawężone przez wodę zamarzającą przy brzegach.

Wymienione wyżej zagrożenia powodują, że podczas zimowych spływów wzrasta ryzyko wywrotek. Jeśli nam się przydarzy taki wypadek nie wpadajmy w panikę – najważniejsze jest opanowanie i zachowanie rozsądku. Spokojnymi ruchami płyniemy do brzegu, by jak najszybciej wydostać się z wody i przebrać w suche rzeczy. Dłuższe przebywanie w zimnej wodzie może zakończyć się szokiem termicznym i groźną dla zdrowia, a nawet życia hipotermią. Jeżeli możemy ratujemy też kajak i wiosła, jeśli nie – zostawiamy go innym osadom. Przed ponownym wejściem do kajaka dobrze jest zrobić intensywną rozgrzewkę.

 

Kajaki zimą – dla kogo?

Spływ kajakowy zimą wymaga bardzo starannych i uważnych przygotowań. Nie jest to raczej wyprawa dla początkującego kajakarza, czy rodzin z dziećmi. Uczestnikami powinny być osoby, które posiadają już doświadczenie w pływaniu kajakiem, są zdrowi i odpowiednio przygotowani kondycyjnie. Spływ powinien być zabawą i relaksem, a nie kojarzyć się ze strachem i lękiem.

Dobrze wybrać się na spływ w kilka załóg. W razie wywrotki jednej pozostałe mogą pomóc przy wychodzeniu z wody, wyciąganiu kajaka, przebieraniu i przygotowaniu sprzętu do dalszej drogi. Inna załoga może nam też pożyczyć suche ubranie, jeżeli nasze zamokło przy wywrotce.

 

Zimowe atrakcje podczas spływu

Gdy będziemy już w pełni przygotowani, a pogoda będzie sprzyjać możemy wyruszyć na trasę spływu kajakowego i cieszyć się urokami zimowej przyrody. Chłonąć kojącą ciszę dookoła, oddychać rześkim powietrzem, wypatrywać zimujących na rzece kaczek i łabędzi, obserwować czapy śnieżne na drzewach i drobne igiełki lodu osadzające się na gałęziach i trawach pochylonych nad taflą wody.

 

Jeśli chcesz przeżyć zimową przygodę kajakową na Wkrze zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią Kaja-Sobieski nad Wkrą.

Previous reading
Co zabrać na jednodniowy spływ kajakowy Wkrą?
Next reading
Odkryj zalety pływania na deskach SUP