Wiele osób, które po raz pierwszy wybierają się na jeden z naszych spływów kajakowych Wkrą, zadaje pytanie, jak przygotować się do takiej wycieczki? Co z sobą zabrać?

Na początek musimy zdać sobie sprawę, że ilość miejsca w kajaku jest ograniczona, dlatego zabieramy tylko rzeczy niezbędne i konieczne. Warto więc dobrze się zastanowić, co będzie nam potrzebne, a co stanowić będzie tylko zbędny balast. Poniżej przedstawiamy zestaw podstawowy, który warto zabrać na kilkugodzinny lub jednodniowy spływ kajakowy Wkrą.

 

Woda i napoje

Nawet, jeśli na wodzie spędzisz tylko kilka godzin pamiętaj, by zabrać z sobą odpowiednią ilość napojów – przynajmniej 1,5 l na osobę. Może być to woda mineralna, najlepiej niegazowana, napoje izotoniczne lub inne, bezalkoholowe. W chłodniejsze dni przyda się oczywiście termos z gorącą kawą lub herbatą.

 

Prowiant

Spływ kajakowy to nie tylko relaks, ale również sporo wysiłku dla naszego organizmu. Wiosłowanie potrafi zmęczyć, więc niezbędny będzie suchy prowiant na drogę. Taki, który pozwoli nam uzupełnić energię w razie nagłego spadku sił i nie zepsuje się w ciągu kilku godzin.

Mogą to być kanapki, owoce, np. banany, batony wysokoenergetyczne lub inne ulubione przekąski. Jeśli bierzemy z sobą słodycze unikajmy wyrobów czekoladowych, które mogą łatwo się roztopić w upalny dzień.

 

Wodoszczelne opakowania

Rzeczy, które chcemy wziąć z sobą do kajaka powinny być zabezpieczone przed zachlapaniem i zniszczeniem, ale również, w razie wywrotki – przez zgubieniem. Istnieją specjalne worki wodoszczelne oraz beczki przeznaczone do pakowania bagażu na spływy. Bez problemu można je kupić w każdym sklepie sportowym. Na spływ jednodniowy wystarczy jeden worek wodoszczelny o pojemności 20 l. Ma on również tę zaletę, że można zmieścić w nim wszystkie swoje rzeczy. Gdy będzie trzeba przenieść kajak jest to bardzo wygodne. Specjalistyczny worek wodoszczelny można ewentualnie zastąpić workami z mocnej, grubej folii, takimi jak niektóre worki na śmieci.

Drobne rzeczy osobiste, takie jak telefon komórkowy, aparat fotograficzny, pieniądze czy dokumenty muszą być jeszcze bardziej chronione przed wpływem wody i zatonięciem. Można umieścić je w wodoszczelnych etui. Są dostępne na rynku w różnych rozmiarach – od niewielkich etui i futerałów wykonanych z tworzywa sztucznego, po spore mapniki, wielkości nawet A3.

 

Worek na śmieci

Staramy się dbać o czystość rzeki i otoczenia, dlatego weźmy z sobą również worek lub worki na śmieci. Wszelkie odpadki wkładamy do worka i wyrzucamy już na brzegu, w miejscach do tego przeznaczonych.

 

Apteczka

Mimo ograniczonego miejsca w kajaku nie może w nim zabraknąć apteczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy nam się przyda. Nawet zwykłe skaleczenie, jeśli nie będziemy mieli go jak opatrzyć, może nam zepsuć radość z wyprawy.

W podstawowej apteczce powinny się znaleźć:

  • materiały opatrunkowe (bandaż, gazy, plastry),
  • środki odkażające (np. woda utleniona),
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (pyralgina, polopiryna, apap),
  • środki łagodzące oparzenia słoneczne,
  • środki przeciwalergiczne,
  • środki przeciwbiegunkowe (np. węgiel),
  • rękawiczki jednorazowe,
  • małe nożyczki.

Nie zapomnijmy też o lekach, które przyjmujemy na stałe. Przydadzą się również środki przeciw komarom i kleszczom, które uwielbiają sąsiedztwo zbiorników wodnych oraz coś łagodzącego ukąszenia.

Apteczka powinna być wodoodporna i niezatapialna. Idealnie sprawdzą się tu niewielkie hermetyczne beczki. Nawet podczas wywrotki zawartość apteczki pozostanie sucha i nie ulegnie zgnieceniu.

Zabierając apteczkę powinniśmy za każdym razem sprawdzić, czy jest kompletna oraz czy medykamenty w niej zawarte nie są przeterminowane.

Uzupełnieniem apteczki powinny być środki higieny osobistej, o których też nie powinniśmy zapominać – chusteczki higieniczne, które pozwolą łatwo utrzymać czystość oraz papier toaletowy lub tzw. mokre chusteczki.

 

Ochrona przed słońcem

Wybierając się na spływ kajakowy w gorące, letnie dni, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed słońcem.

Aby osłonić oczy przed palącym z góry słońcem i jego promieniami odbijającymi się od wody, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV. W zależności od mocy chroni on oczy częściowo bądź całościowo. Ilość przepuszczanego światła zależy od kategorii. Im wyższa wartość tym lepiej:

  • 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła,
  • 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła,
  • 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła,
  • 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła,
  • 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła.

Najlepiej więc wybrać okulary z filtrem kategorii 3 lub 4.

Kolejnym elementem ochronnym, który przyda się w słoneczne dni jest krem z filtrem UV. Filtr powinien być wyższy niż ten, którego używamy zazwyczaj – nad wodą łatwiej jest się opalić, nietrudno też o poparzenia. Właściwie dobrany krem z filtrem będzie stanowił barierę ochronną przed słońcem nawet w razie nadmiernej ekspozycji. Do posmarowania ramion, ud i przedramion wybierzmy krem z filtrem 30, do twarzy i karku – krem z filtrem 40 lub 50. Kremem z filtrem należy posmarować się przed spływem kajakowym i powtarzać smarowanie w jego trakcie, co około 2h.

 

Zapasowy komplet suchej odzieży

Wybierając się na kajaki nie zapomnijmy o komplecie suchej odzieży na zmianę. Podczas spływu może nam się przytrafić wywrotka lub zwykłe zachlapanie.

 

Telefon komórkowy

Jeśli chcesz pochwalić się znajomym ze spływu kajakiem i uwiecznić miło spędzone chwile z pewnością weźmiesz telefon komórkowy z naładowaną baterią. Powinien być dobrze zabezpieczony w wodoszczelnym etui. Koniecznie trzeba w nim zapisać też kontakt do naszej wypożyczalni.

 

Mapa okolicy

Jeśli dysponujemy szczegółową mapą terenu również warto ją zabrać. Dzięki niej będziemy się orientować, gdzie aktualnie przebywamy, ale też dowiemy się więcej na temat samej okolicy.

 

Lornetka

Nasza rzeka oferuje wiele wspaniałych widoków. Wybierając spływ kajakowy Wkrą będziemy mogli podziwiać rozległe tereny otwarte, a czasem dziką zwierzynę i ptaki, dlatego mała, poręczna lornetka może ci się przydać.

 

Co zabrać na spływ kajakowy z dzieckiem?

Do każdego wyjazdu z dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować. Również do spływu kajakowego 🙂 Zawsze trzeba mieć na uwadze, że nawet najciekawsza trasa może dziecko znudzić, zwłaszcza wtedy, gdy samo jeszcze nie wiosłuje. Warto więc zabrać z sobą parę dodatkowych drobiazgów specjalnie dla niego. Mogą to być np. gumowe lub dmuchane pływające zabawki, które można przywiązać do kajaka na sznurku i ciągnąć za sobą. Nie zapominajmy też o drobnych przekąskach specjalnie dla dziecka – owocach, bakaliach, czy drobnych słodyczach.

 

Co zabrać na spływ kajakowy z psem?

Jeżeli nasz pies czuje się dobrze w otoczeniu wody i nie boi się wejść do kajaka nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać go na spływ kajakowy. Co powinniśmy wtedy dodatkowo zabrać?

Podobnie jak my, również pies powinien mieć kamizelkę asekuracyjną. Nie tylko zapewni mu wyporność i pomoże w pływaniu, ale dzięki uchwytowi ułatwi nam wyłowienie go z wody.

Na liście rzeczy do zabrania znajdą się też:

  • miska, woda i zapas karmy, w tym ulubione smakołyki, które pozwolą psu oswoić się z nową sytuacją oraz pomogą zachęcić go do wejścia do kajaka,
  • smycz i kaganiec,
  • aktualna książeczka szczepień oraz zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie,
  • leki, jeśli pies jakieś przyjmuje,
  • ulubione zabawki.

Kiedy będziemy mieli za sobą już wiele spływów kajakowych z pewnością wypracujemy swoją własną listę rzeczy, które będziemy za każdym razem zabierać. Na pewno nie może na niej zabraknąć jeszcze jednego – uśmiechu i dobrego humoru.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią Kaja-Sobieski nad Wkrą.

 

Previous reading
Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym
Next reading
Zimowy spływ kajakowy Wkrą