Sezon w Przystani Kaja-Sobieski nie kończy się wraz z pierwszymi przymrozkami. Spływy kajakowe organizujemy dla chętnych przez cały rok. W jesiennych i zimowych dniach najlepszym zakończeniem przygody na wodzie jest rozgrzanie ciała i relaks w naszej plenerowej saunie lub w balii z gorącą wodą 🙂

 

Sauna nad brzegiem Wkry

Spragnionych ciepła i wytchnienia w kameralnym gronie zapraszamy do sauny posadowionej nad brzegiem Wkry. Drewniana, wolnostojąca, ma kształt leżącej beczki. Wejście do niej poprzedza zadaszona przebieralnia. W środku sauna wykończona jest świerkiem skandynawskim.

Sercem sauny jest opalany drewnem tradycyjny piec, na którym znajdują się rozgrzane od ognia kamienie. Polewając je wodą lub wodą z olejkami podnosimy wilgotność powietrza. Widok palącego się ognia, zapach olejków i drewna tworzą niepowtarzalny klimat. Idealny, by odpocząć i zrelaksować się po długim spływie kajakowym!

Ale sauna to nie tylko miejsce na relaks. To także sposób na polepszenie zdrowia organizmu. Korzystanie z sauny przede wszystkim wpływa korzystnie na układ naczyniowo-sercowy. Pod wpływem działania wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i zwiększenia czynności serca. To dobra metoda umożliwiająca oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę ogólnej wydolności organizmu, jego odporność i zahartowanie.

Mimo wszystkich zalet przypominamy, że istnieją też przeciwwskazania do korzystania z zabiegów saunowych. Są to choroby układu krążenia, infekcje, nowotwory, choroby wrzodowe, ciąża czy podwyższona temperatura ciała. Przed rozpoczęciem korzystania z zabiegów saunowych dobrze jest zasięgnąć porady lekarza.

Dodatkowym doznaniem podczas saunowej sesji może być chłostanie się brzozowymi witkami, które bogate są w garbniki i olejki eteryczne. Ze względu na antyseptyczne właściwości brzozy, uwalniane w saunie dzięki obecności pary wodnej i wysokiej temperatury, witki doskonale oczyszczają i sprzyjają odtruwaniu organizmu. A delikatne „biczowanie” i masaż ulistnionymi gałązkami wpływa na ujędrnienie i lepsze ukrwienie skóry.

Po saunowej sesji możemy ochłodzić się w stojącej obok beczce z zimną wodą, albo jeszcze lepiej – naturalnie i bezpośrednio w orzeźwiającym nurcie rzeki. Do jej brzegów prowadzi bezpośrednie, łagodne zejście. To tylko 20 metrów… 🙂

 

Cykl saunowania, czyli jak korzystać z sauny?

Dla osób, które jeszcze nie korzystały z naszej sauny – kilka wprowadzających informacji.

Do sauny wchodzimy bez ubrań i bez butów, owinięci w ręcznik bawełniany. Dla osłony głowy przed przegrzaniem zalecamy założenie czapki saunowej. Zarówno ręcznik, jak i czapkę możesz u nas wypożyczyć. Do sauny nie bierzemy też biżuterii – może powodować ryzyko poparzenia skóry, czy wystąpienie przeróżnych odbarwień i uczuleń.

W saunie usiądź na ręczniku i odpręż się. Oddychaj ustami.

Za pierwszym razem powinniśmy być w saunie krótko. Organizm musi się przyzwyczaić, ale postaraj się przeczekać „uderzenie ciepła”. Wygrzewaj się ostrożnie wsłuchując w swoje ciało, nie kieruj się innymi osobami. Każdy ma swoją wytrzymałość.

Gdy poczujesz chęć zakończenia sesji wyjdź i schłodź ciało – zanurz się w beczce z zimną wodą lub w rzece. Dla rozgrzanego organizmu to może być szok, ale takie zachowanie bardzo szybko obniża temperaturę ciała chroniąc nas przed udarem cieplnym.

Odpocznij 5-10 minut na świeżym powietrzu i uzupełnij płyny. Napij się wody, soków z warzyw, które uzupełnią sole mineralne w twoim organizmie. Jeśli odczuwasz już chłód otaczającego powietrza to znak, że możesz wrócić do sauny.

Cykl „pobyt w saunie – odpoczynek na zewnątrz” powtarzaj 3-4 razy, za każdym razem wydłużając poszczególne etapy do 15 minut. Pilnuj przerw i słuchaj swojego ciała. Zbyt długie siedzenie w saunie może pozostawić w nas uczucie ciężkości, ból głowy, a czasem nawet mdłości. Zbyt krótkie – nie pozwala wygrzać się i w pełni rozluźnić.

Na życzenie klienta przeprowadzamy sesję Aufguss. Polega na rozprowadzaniu ciepła po całej saunie poprzez wachlowanie ręcznikiem,. Sesja trwa do 10 minut i intensyfikuje pocenie się.

Jeśli przed saunowaniem masz jakieś wątpliwości – zapytaj naszego pracownika i zawsze pamiętaj o umiarze.

 

Gorąca kąpiel pod chmurką

Uzupełnieniem sauny jest w przystani Kaja-Sobieski tzw. „Hot tube”, czyli stojąca na zewnątrz okrągła mała balia z gorącą wodą. Nazywana też „balią ogrodową”, „gorącą beczką”, „sauną norweską” czy „sauną japońską”. My lubimy mówić na to „gorąca kąpiel pod chmurką”.

Wielkich balii wypełnionych po brzegi wodą używano od najdawniejszych czasów w Japonii i Chinach. Obecnie są rozpowszechnione na całym świecie, a szczególnie popularne w Skandynawii i w krajach nadbałtyckich. Woda w takiej balii podgrzewana jest przy pomocy wbudowanego pieca.

Balia zapewnia nie tylko relaksacyjną kąpiel pod gołym niebem, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Gorąca woda pobudza rozszerzanie się naczyń krwionośnych, poprawia obieg krwi i zaopatrywanie narządów w tlen, znosi napięcie mięśniowe, pozytywnie wpływa na układ nerwowy przyczyniając się do złagodzenia objawów stresu. W gorącej kąpieli otwierają się pory skóry, co pomaga w jej oczyszczeniu. Efektem jest odnowiona, piękna i zdrowa skóra.

Chcesz jeszcze bardziej poprawić sobie nastrój i wspomóc produkcję hormonu szczęścia? Włącz podwodne oświetlenie i skorzystaj z koloroterapii, czyli terapii światłem. Czerwone światło wnika głęboko do tkanek, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i bio-stymulujące. Niebieskie światło dociera do tkanek powierzchniowych i pozytywnie działa na skórę. Zielone zapewnia przede wszystkim komfort psychiczny i dobre samopoczucie.

Wyobraź sobie tylko – długie jesienno-zimowe wieczory, temperatura w okolicach zera, a nawet poniżej, a ty wskakujesz do wypełnionej po brzegi parującej balii. Relaksujesz się w gorącej wodzie podświetlonej na czerwono. Całkiem niedaleko w ciemności płynie leniwie Wkra a wysoko nad głową zawieszony księżyc w pełni…

Z kajaków, sauny i balii możesz w przystani Kaja-Sobieski korzystać cały rok, ale zimą mają one z pewnością wyjątkowy i niepowtarzalny urok.

 

Jeśli masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią kajaków Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą, tel. 505 501 767, mail

Previous reading
Przystań Kaja-Sobieski i nasz sprzęt
Next reading
Jak bezpiecznie przechowywać kajak?