Jesień i zima to czas, kiedy duża część z nas coraz rzadziej będzie wyruszać na spływy kajakowe. Ci, którzy korzystają ze sprzętu z naszej wypożyczalni Kaja-Sobieski nie muszą się martwić o bezpieczne przechowywanie kajaków do następnego sezonu. Ci, którzy sprawili sobie własny kajak muszą o to zadbać.

Gdzie i w jaki sposób trzymać swój kajak podczas zimy? Jak go odpowiednio przechowywać, by się nie zniszczył?

 

Spuść pozostałą wodę w kajaku

Kajaki powinniśmy zawsze przechowywać całkowicie suche. Jeśli w kokpicie lub przedziałach pozostaną resztki wody to podczas przechowywania może dojść do uszkodzeń kajaka spowodowanych jej zamrażaniem i rozmrażaniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli kajak przechowujemy w miejscu nieogrzewanym.

Dokładna metoda opróżniania kajaka z wody zależy od rodzaju posiadanego przez nas sprzętu. W przypadku kajaków zwykłych, w których siedzi się w środku, większość wody z kokpitu i przegród należy wypompować używając pompki zęzowej lub usunąć ją za pomocą gąbki.

 

Napraw wszystkie uszkodzenia

Po zakończeniu sezonu użytkowania należy dokładnie sprawdzić, czy powierzchnia kajaka nie została podczas spływów uszkodzona. Wszystkie ewentualne uszkodzenia należy naprawić jeszcze przed przechowywaniem kajaka.

Jeśli w poszyciu doszło do pęknięć czy ubytków może nie obyć się bez sięgnięcia po pomoc specjalistów, zwłaszcza w przypadku kajaków polietylenowych.

 

Wyczyść dokładnie kajak

Przed przechowywaniem kajak należy też bardzo dokładnie wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody wymieszanej z odrobiną płynu, np. mydła i gąbką lub szczotką wyszorować go wewnątrz i zewnątrz. Po umyciu kajaka trzeba go dokładnie opłukać, przetrzeć suchą ściereczką lub ręcznikiem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

 

Odpowiednie miejsce do przechowywania kajaka

Gdy mamy na własność kajak musimy znaleźć miejsce, gdzie będziemy go przechowywać. Ze względu na gabaryty kajaków nie jest to wcale takie proste. Najpopularniejsze kajaki turystyczne mają około 3,5 – 5 metrów długości, więc mieszkanie w bloku raczej nie będzie się do tego nadawać. Nie wskazane jest też przechowywanie kajaka na dworze. Zmienne warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym, padający śnieg i deszcz, niskie temperatury mogą doprowadzić do uszkodzenia kajaka.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze o odpowiedniej powierzchni i warunkach panujących wewnątrz.

Jeżeli nie mamy odpowiedniego garażu ani innej przestrzeni do bezpiecznego przechowywania kajaka możemy rozważyć skorzystanie z oferty magazynów samoobsługowych.

 

W jakich warunkach przechowywać kajak?

Pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać kajak powinno być odpowiednio duże, aby kajak się bez problemu zmieścił, a jednocześnie nie przeszkadzał w normalnym użytkowaniu tego miejsca.

Zadbajmy o to, by miejsce przechowywania kajaka było suche i z dala od źródeł ciepła – urządzeń grzewczych czy mocno nasłonecznionych okien. Nadmierne ciepło powoduje opadanie kajaków podczas przechowywania, a promienie słoneczne UV mogą spowodować blaknięcie kajaka. Najlepiej zadbać, by w pomieszczeniu panowała stała temperatura i wilgotność.

Kajak nie powinien być też narażony na działanie chemikaliów, rozpuszczalników czy innych substancji, które mogą go uszkodzić.

 

Jak przechowywać kajak?

W sklepach ze sprzętem sportowym lub turystycznym można kupić specjalne przenośne stojaki, a także uchwyty i różne rodzaje wieszaków mocowane do ścian, które pomogą nam przechować kajak.

Stojak przenośny jest łatwy do rozstawienia, nie wymaga sprzętu montażowego, można go tymczasowo przenieść np. na zewnątrz, ale zabiera sporo miejsca na podłodze.

Uchwyty i wieszaki mocowane do ścian pozwolą efektywnie wykorzystać przestrzeń na co dzień nieużywaną. Za ich pomocą kajak można „przyczepić” nie tylko do ścian – w pozycji poziomej i pionowej – ale też podwiesić pod sufitem. System podwieszany sprawdzi się w przypadku wysokich pomieszczeń czy garaży.

Uchwyty mocuje się na ścianie lub suficie za pomocą śrub i wkrętów, które są załączane w komplecie. Za każdym razem musimy upewnić się, że są one dobrze osadzone, tak by kajak nie obsunął się na nas, nie spadł komuś na głowę, nie uszkodził samochodu i innych sprzętów przechowywanych w pomieszczeniu, a także sam nie uległ uszkodzeniu.

Umieszczając kajak na jakimkolwiek zawieszeniu zwróćmy też uwagę, by jego ciężar był rozłożony równomiernie. Zapobiegnie to odkształcaniu się kadłuba.

 

Jeśli jesteśmy już wytrawnymi kajakarzami, dużo pływamy i mamy możliwość w odpowiedni sposób przechowywać kajak możemy pomyśleć o kupnie swojego sprzętu. Jeśli jednak pływamy sporadycznie lepiej będzie skorzystać z oferty wypożyczalni kajaków, takiej jak Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą. W naszej wypożyczalni mamy dostępne nowoczesne kajaki polietylenowe 1-. 2- i 3-osobowe. Dysponujemy też odpowiednimi przyczepami do ich transportu i miejscem na właściwe przechowywanie.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią kajaków: tel. 505 501 767, mail

Previous reading
Saunowanie po zimowym spływie kajakowym
Next reading
Cztery pory roku na kajaku z Kaja-Sobieski