Przystań kajakowa Kaja-Sobieski nad Wkrą działa cały rok. Każdego miesiąca możesz u nas wypożyczyć kajaki 1-, 2- lub 3-osobowe albo coraz popularniejsze deski SUP. Możesz przenocować w pokojach gościnnych, możesz też skorzystać z sauny czy kąpieli w gorącej beczce.

Chociaż każda pora roku ma swoją specyfikę to wiosna i lato przyciągają nad rzekę zdecydowanie najwięcej aktywnych turystów. Korzystając z tego, że tegoroczny sezon w wypożyczalni kajaków Kaja-Sobieski dobiega końca to dobry moment na krótkie podsumowanie minionych miesięcy. A ci, którzy jeszcze u nas nie byli, pewnie chętnie dowiedzą się, jak wygląda rok w naszej przystani kajakowej.

 

Wiosna – początek sezonu

W kwietniu mogliście wziąć udział w proekologicznej akcji sprzątania rzeki. Kaja-Sobieski organizuje ją co roku wraz z innymi operatorami kajakowymi ze stowarzyszenia Nasza Wkra, w którym aktywnie uczestniczymy. Tego dnia udostępniamy kajaki za darmo, a uczestnicy na wskazanym odcinku zbierają do worków śmieci z koryta rzeki. Wywozimy je do gminnego punktu odbioru. Po spływie częstujemy uczestników kiełbaską i herbatą przy ognisku.

Prawdziwy początek sezonu na spływy kajakowe to pierwszy długi weekend wiosny, zwany majówką.

Uruchamiamy wtedy nasz barek gastronomiczny, a w nim do nabycia dla turystów – dania śniadaniowe, obiadowe, szybkie przekąski, napoje, słodycze, piwo (pamiętamy, by pić je PO spływie, nigdy PRZED…). W każdym kolejnym sezonie staramy się też wprowadzać jakąś nowość – w tym roku pojawiły się u nas kręcone lody włoskie 🙂

W maju zaczyna też działać nasze kameralne pole namiotowe wraz z sanitariatami. Przenocować można też w pokojach gościnnych (23 miejsca noclegowe).

Wszystko po to, by jak najlepiej ugościć pojawiających się w coraz większej liczbie amatorów kajakarstwa, spragnionych wiosennego słońca i szumiącej wody.

W weekendy obsługujemy nasze trasy kajakowe (jeśli jeszcze ich nie znasz, zajrzyj na podstronę Trasy kajakowe Wkra). Na czas spływu klienci pozostawiają swoje auta na naszym bezpłatnym parkingu, a my dowozimy lub odbieramy ich z ustalonych miejsc.

Ci, którzy przyjechali na cały weekend zostają na noc w pokojach gościnnych lub na polu namiotowym. Korzystają z naszej gastronomii, biesiadują przy grillu lub ognisku. W niedzielę spragnieni kolejnych wrażeń znów wypływają kajakami na rzekę, by cieszyć się pięknymi chwilami spędzonymi w otoczeniu dzikiej przyrody.

W tym czasie obsługujemy też firmy organizując dla nich kajakowe spływy integracyjne z obsługą ratowniczą. Po spływie dla każdego uczestnika poczęstunek w formie dań z grilla i biesiadowanie przy ognisku z podziwianiem rozgwieżdżonego nieba nad Sobieskami.

Maj i czerwiec to także integracyjne spływy kajakowe dla młodzieży szkolnej z obsługą ratowniczą i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Mnóstwo radości u dzieci to również mnóstwo radości dla nas…

Każdego roku, w okolicach 23 czerwca, organizujemy w Kaja-Sobieski spływ nocny, czyli „Wianki we Wkrze”. Przy blasku pochodni, na rzece, świętujemy Noc Świętojańską. Zawsze mile widziane są wianki i… gitary.

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy przystań kajakowa Kaja-Sobieski zaczyna wyglądać jak ul z pracującymi pszczołami 🙂 A to dopiero początek sezonu…

 

Lato – czas wielkiej przygody

Lipiec i sierpień to oczywiście czas wakacji i urlopów, czyli pełnia sezonu dla kajakarzy. Kto żyw zostawia biurko lub inne stanowisko pracy i obiera kierunek na wypożyczalnię kajaków Kaja-Sobieski. Tu czeka na niego kajak 1-, 2- lub 3-osobowy (najlepiej zarezerwować go wcześniej). Po chwili już jest na wodzie i zaczyna wiosłować.

Dla nas lato to czas intensywnej pracy 🙂 Przez 7 dni w tygodniu jesteśmy gotowi na obsługę naszych klientów.

A kto odwiedził nas w tym roku? Byli wszyscy – osoby indywidualne i rodziny (również ze swoimi czworonogami), grupy przyjaciół i znajomych, grupy parafialne i firmowe. Zawitali do nas rowerzyści, motocykliści i pasjonaci zabytkowych aut, którzy przesiedli się ze swoich jedno- i dwuśladów na kajaki i tym samym udowodnili, że pasje można łączyć 🙂

Byli również ci, którzy swoje pierwsze aktywne chwile na kajaku postanowili spędzić właśnie na Wkrze. Instruktorzy z Kaja-Sobieski pomogli im nabrać wprawy…

Wakacje to też dobry czas, by nauczyć się nowego sposobu pokonywania rzeki – na deskach SUP. Młodsi i starsi bywalcy naszej przystani Kaja-Sobieski w tym roku intensywnie ćwiczyli machanie jednym wiosłem. Jeśli jeszcze nie wiesz, co to takiego te SUP-y koniecznie zajrzyj tu.

 

Jesień dla amatorów kajaków

Koniec lata i początek jesieni to czas, kiedy rzeka zmienia swoje oblicze – drzewa żółkną i powoli zaczynają zrzucać liście, ranki są coraz chłodniejsze, a wieczór szybciej zapada. Przyciąga to najbardziej zagorzałych fanów kajaków, którzy przyjeżdżają do nas kilka razy w roku, by podziwiać te same odcinki Wkry w różnych odsłonach przyrody. Ponieważ robi się coraz bardziej kameralnie, przy odrobinie szczęścia można mieć wtedy całą rzekę tylko dla siebie…

We wrześniu i czasami w październiku wracają też integracyjne spływy kajakowe dla firm i kajakowe spływy szkolne. W tym roku gościliśmy m.in. młodzież z warszawskiego Liceum Stevensona, która we współpracy z Fundacją Promocji Rekreacji KiM realizowała u nas projekt „Canoe w 4 dni”.

Na koniec września ponownie ze stowarzyszeniem Nasza Wkra organizujemy sprzątanie rzeki.

 

Zima dla wytrwałych kajakarzy

Od października do marca masowy ruch na rzece zanika. I wtedy pojawiają się oni… Rogate Morsy z Bemowa czy kluby kajakarskie, którym zimna woda nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Oni ją uwielbiają. Są to grupy o zaawansowanych umiejętnościach kajakarskich, pływające zimą i czerpiące z tego typu aktywnej turystyki ogrom przyjemności.

Zimowy czas nad Wkrą to raj dla osób chcących się wyciszyć. To wtedy można chłonąć kojącą ciszę dookoła, oddychać rześkim powietrzem i wypatrywać zimujących na rzece kaczek i łabędzi. Można obserwować czapy śnieżne na drzewach i drobne igiełki lodu osadzające się na gałęziach i trawach pochylonych nad taflą wody. Po spływie można pomorsować, zamówić seans w zewnętrznej saunie opalanej drewnem lub relaksującą kąpiel w gorącej beczce „hot tube” (tu dowiesz się więcej).

Zimowe miesiące to też czas dla Właściciela Przystani Kajakowej Kaja-Sobieski na pływanie kajakiem. Wyprawia się wtedy na krótsze lub dłuższe spływy. Przysłowie „Szewc bez butów chodzi” nie zawsze więc jest prawdziwe… 🙂

 

Czas zatacza koło…

Zima roku 2022 / 2023 dopiero przed nami. Czekamy na tych, którzy chcą przeżyć zimową przygodę kajakową na Wkrze. I powoli, powoli zaczynamy wyglądać kolejnej wiosny, kiedy to znów zaczniemy gościć całe grupy turystów spragnionych pływania kajakami i SUPami. Spotkamy się ze starymi znajomymi, powitamy „nowy narybek” i przeżyjemy kolejną przygodę. Już nie możemy się doczekać…

 

Jeśli masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią kajaków Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą, tel. 505 501 767, mail

Previous reading
Jak bezpiecznie przechowywać kajak?
Next reading
Integracyjne spływy kajakowe dla firm w Kaja-Sobieski