Krótkie, zimne dni, chłodne wiatry, pochmurne niebo na przemian ze słońcem, które już tak mocno nie grzeje, szelest liści opadających na wodę, mżawka lub nagły deszcz – jesienny spływ kajakowy to doświadczenie zupełnie inne niż letnia wycieczka po rzece. Jeżeli więc myślisz o tym, by spróbować czegoś nowego tej jesieni, spływ kajakowy Wkrą może być idealnym wyborem. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować…

 

Jak się ubrać na jesienny spływ kajakowy?

Bardzo ważne podczas jesiennego spływu kajakowego jest odpowiednie ubranie. Niespodziewane zmiany temperatur oraz możliwość opadów wymagają dobrze przemyślanej garderoby.

Warstwowe ubieranie się

Pamiętaj o zasadzie warstw. Na początek polecamy termoaktywną bieliznę, która odprowadzi pot na zewnątrz, nie pozwalając ciału zbyt mocno się wychłodzić. Następnie warto założyć cieplejszą bluzę, najlepiej polarową, który doskonale izoluje ciepło, a na wierzch kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni przed wiatrem i ewentualnymi opadami.

Wodoodporne buty i rękawice

Mokre stopy czy dłonie mogą bardzo szybko spowodować uczucie chłodu. Na stopy polecamy skarpety wełniane – możemy założyć nawet dwie pary – lub neoprenowe, które nie tylko zatrzymają ciepło, ale zapewnią dodatkową ochronę przed wodą. Buty powinny być solidne, wygodne i wodoszczelne – mogą to być buty turystyczne, trekkingowe, trapery z bieżnikiem. Jeśli dzień będzie bardzo zimny na ręce można nałożyć cienkie rękawice polarowe i na to rękawice gumowe, na przykład duże rękawice kuchenne z grubszej gumy lub tzw. kwasiaki dostępne w sklepach z odzieżą roboczą. Dobrze sprawdzają się też tzw. mufle (łapawice). Przy dużym spadku temperatury można wykorzystać także rękawice narciarskie, grube rękawice neoprenowe, albo dostępne w sklepach z odzieżą ochronną ocieplane rękawice dla rybaków.

Czapka i szalik na chłodniejsze dni

Głowa to miejsce, z którego ciało traci najwięcej ciepła. Czapka z bawełnianej dzianiny lub dobrze przylegająca opaska mogą znacząco poprawić komfort termiczny. Szalik czy komin ochroni szyję przed wiatrem. Możesz włożyć również bluzę z golfem.

Suche ubranie na zmianę

Nie wyruszaj na jesienny spływ kajakowy bez zapasowego ubrania na zmianę. Nawet jeśli jesteś pewien, że nie przewrócisz się kajakiem, włóż drugi komplet ciepłej, suchej odzieży, z butami, rękawicami i czapką do wodoodpornej torby. Może Ci się bardzo przydać na wypadek wywrotki i kąpieli w zimnej wodzie lub innych nieprzewidzianych sytuacji.

 

Termos i przekąski, czyli jak zadbać o ciepło i energię na wodzie

Przygotowując się do jesiennego spływu pamiętaj, że ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie, ale także dbanie o wewnętrzną równowagę termiczną i energetyczną organizmu. Gdy chłodne jesienne powietrze zaczyna dawać się we znaki zadbaj więc o dodatkowe źródło ciepła i energii.

Biorąc z sobą picie oprócz wody mineralnej weź też termos z ciepłym napojem. Gorąca herbata z dodatkiem miodu lub cukru albo aromatyczna kawa przywrócą ciepło Twojemu organizmowi. Woda z cytryną i imbirem również świetnie rozgrzewa i dodaje energii.

Unikaj za to zimnych napojów, które przyspieszają wychładzanie organizmu oraz oczywiście alkoholu. Nawet w małych ilościach prowadzi on do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje szybszą utratę ciepła.

Jesienna aura może sprawić, że szybciej poczujesz się zmęczony. Warto więc też zaopatrzyć się w wysokokaloryczne przekąski – batony energetyczne, czekoladę czy orzechy. Dostarczą one szybkiego zastrzyku energii, który pozwoli Ci cieszyć się spływem bez uczucia zmęczenia.

 

Sprawdź pogodę, zanim wyruszysz na jesienny spływ

Jak przed każdym spływem kajakowym również na jesieni sprawdź pogodę, zanim wyruszysz. Jesienne miesiące charakteryzują się częstymi zmianami warunków atmosferycznych, a niespodziewane opady mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kajakarzy. Deszcz, zwłaszcza połączony z niskimi temperaturami, może szybko obniżyć komfort i bezpieczeństwo na wodzie. Mokre ubranie sprzyja wychładzaniu organizmu, co z kolei może prowadzić do hipotermii. Jeśli prognozy wskazują na deszcz, warto przemyśleć przesunięcie terminu spływu lub skrócenie trasy. Bezpieczeństwo i komfort powinny być priorytetem.

 

Dodatkowa rozgrzewka po jesiennym spływie

Po zakończeniu jesiennego spływu kajakowego dobrze będzie dodatkowo się rozgrzać. W Przystani Kaja-Sobieski zapraszamy kajakarzy do drewnianej, wolnostojącej sauny posadowionej nad brzegiem Wkry. Polewając wodą rozgrzane od ognia kamienie tworzymy niepowtarzalny klimat. Idealny, by odpocząć i zrelaksować się po jesiennym spływie kajakowym.

Uzupełnieniem sauny jest tzw. „Hot tube”, czyli stojąca na zewnątrz okrągła mała balia z gorącą wodą. Zapewnia nie tylko relaksacyjną kąpiel pod gołym niebem, ale także korzystnie wpływa na zdrowie.

Dowiedz się więcej o naszej saunie i Hot tube.

 

Jesienny spływ kajakowy – dla kogo?

Kiedy dni są coraz krótsze a warunki pogodowe mogą zmieniać się z minuty na minutę umiejętność nawigacji oraz radzenia sobie z różnymi sytuacjami na wodzie staje się kluczowa. Bardziej doświadczeni kajakarze, którzy mają już za sobą wiele spływów i wiedzą, jak reagować w trudniejszych warunkach, z pewnością będą czuli się pewniej i bezpieczniej.

Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie miał okazji pływać kajakiem, jesień może nie być najlepszym czasem na pierwsze kroki w tej dziedzinie. Chłodniejsza woda, zmienne warunki oraz mniejsza liczba innych kajakarzy na rzece mogą sprawić, że pierwsze doświadczenia będą mniej komfortowe i bardziej stresujące. Biorąc to pod uwagę spływ kajakowy jesienią ze względu na specyfikę tej pory roku jest raczej polecany dla osób z pewnym doświadczeniem.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią kajaków Przystań Kaja-Sobieski nad Wkrą: tel. 505 501 767, mail

Previous reading
Sezon na morsowanie we Wkrze
Next reading
Wrzesień i początek jesieni w Kaja-Sobieski