Letni, wakacyjno-urlopowy czas to doskonała okazja, by wybrać się na kilkudniowy spływ kajakowy. Grupa zaprzyjaźnionych rodzin, przyjaciół lub znajomych, a może pracownicy firmy w ramach integracji? Każdy może w nim uczestniczyć. Możemy zabrać na niego również dzieci, które spróbowały już kajakarstwa i spodobała im się ta forma aktywności.

Kilkudniowe spływy kajakowe pozwolą nam w pełni kontemplować piękno rzeki i otaczającej ją przyrody. Bez pośpiechu i z dala od wielkomiejskiej zabudowy.

Kilkudniowe spływy kajakowe to też wieczory spędzone przy ognisku i pieczonej kiełbasce, często z gitarą i śpiewem. To noclegi w namiocie, blisko natury i pod rozgwieżdżonym niebem. To przygoda i nowe przyjaźnie. Tak spędzony czas pozostawi niezatarte wspomnienia i przeżycia.

By tak się jednak stało kilkudniowy spływ kajakowy trzeba dobrze zaplanować i dobrze się na niego spakować.

 

Co zabrać na kilkudniowy spływ kajakowy?

Pakując się na kilkudniowy spływ kajakowy trzeba dobrze przemyśleć, co z sobą zabrać. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nikt nie będzie transportował naszego bagażu lądem i będziemy przewozić go z sobą na kajaku. Ponieważ kajak ma określoną wyporność i ładowność powinniśmy wziąć tylko rzeczy niezbędne.

Ekwipunek biwakowy

Jeśli planujemy noclegi pod gołym niebem musimy wziąć ekwipunek biwakowy, czyli:

Namiot – najlepiej lekki i łatwy do rozkładania i składania oraz niewielki, by łatwo umieścić go w bagażu na kajaku.

Śpiwór, karimata lub materac dmuchany do spania. Jeżeli zdecydujemy się na ten ostatni nie zapomnijmy pompki do materacy.

Turystyczna butla gazowa z palnikiem oraz zapałki lub zapalniczka, które przydadzą się też do rozpalenia wieczornego ogniska.

Naczynia do gotowania i do jedzenia – przynajmniej jeden garnek do zagotowania wody lub przygotowania posiłku na ciepło. Do tego kubek, nietłukący się talerz lub menażka oraz sztućce.

Latarki – przydadzą się, gdy wieczorem będziemy chcieli pójść po drewno do ogniska lub poprawić namiot. Latarkę można też zawiesić jako lampkę w namiocie.

Drobne narzędzia, które mogą okazać się niezbędne w wielu biwakowych sytuacjach:

  • saperka, toporek lub siekierka – niezawodne w przygotowaniu wieczorem ogniska lub do wbijania śledzi i szpilek od namiotu, gdy podłoże okaże się twarde,
  • scyzoryk lub nóż turystyczny,
  • linka, którą można wykorzystać jako cumę, ale także do suszenia mokrych rzeczy.
Wygodne ubrania na każdą pogodę

Na słoneczne dni najlepsze będą przewiewne i szybkoschnące koszulki oraz elastyczne spodenki, na deszcz – peleryna lub porządna kurtka przeciwdeszczowa. Przyda się też coś cieplejszego na chłodniejszy wieczór przy ognisku lub wietrzny dzień, np. polar. Na nogi najlepsze będą lekkie, cienkie i wygodne buty z miękką gumową podeszwą, np. adidasy czy trampki. Nie zapomnijmy również o odzieży do spania. Ubrań powinniśmy wziąć tyle, by zawsze podczas dnia na spływie mieć w bagażu suchy i świeży komplet do przebrania w razie wywrotki lub zwykłego zachlapania.

Uzupełnieniem ubrania na gorące dni powinno być nakrycie głowy chroniące przed przegrzaniem oraz okulary przeciwsłoneczne, aby osłonić oczy przed palącym z góry słońcem i jego promieniami odbijającymi się od wody. Nie zapomnijmy też o kremie z filtrem UV.

Prowiant

Ilość jedzenia i picia, które z sobą zabierzemy zależy od dostępności sklepów spożywczych i barów na trasie. Warto przed spływem zasięgnąć na ten temat informacji. W większości przypadków wystarczy, jeśli weźmiemy jedzenia i picia maksymalnie na dwa dni, a w trakcie postojów będziemy na bieżąco uzupełniać zapasy.

Pakując jedzenie zwróćmy uwagę, by zabrać ze sobą produkty, które nie zepsują się w cieple i upale. Dobrze sprawdzą się tu konserwy i dania liofilizowane, które można szybko przygotować, jeśli tylko mamy dostęp do ciepłej wody. Możemy też sami przygotować potrawy w słoikach, tzw. weki. Uzupełnieniem naszego prowiantu mogą być owoce, np. banany oraz batony wysokoenergetyczne.

Zestaw higieniczny

W naszym bagażu muszą się znaleźć niezbędne przybory toaletowe – mydło, szczoteczka i pasta do zębów, a także szampon, papier toaletowy, chusteczki higieniczne lub nawilżane, środki higieniczne dla kobiet, ręcznik. Dziś wiele ze środków higienicznych i pielęgnacyjnych można kupić w małych, poręcznych opakowaniach, które nie zajmują dużo miejsca, a powinny spokojnie wystarczyć na parę dni.

Gotówka

Wybierając się na kilkudniowy spływ kajakowy dobrze mieć przy sobie odpowiednią ilość pieniędzy w gotówce. Na trasie spływu może być problem z dostępem do bankomatu, a w małych wiejskich sklepikach, w barach czy na polach namiotowych nie zawsze zapłacimy kartą.

Apteczka z podstawowym zaopatrzeniem

Niezależnie od długości trwania wyprawy na każdy spływ kajakowy powinniśmy zabrać apteczkę, a w niej:

  • materiały opatrunkowe (bandaż, gazy, plastry),
  • środki odkażające (np. woda utleniona),
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (pyralgina, polopiryna, apap),
  • środki łagodzące oparzenia słoneczne,
  • środki przeciwalergiczne,
  • środki przeciwbiegunkowe (np. węgiel),
  • rękawiczki jednorazowe,
  • małe nożyczki.

Nie zapomnijmy też o lekach, które przyjmujemy na stałe. Przydadzą się również środki przeciw komarom i kleszczom, które uwielbiają sąsiedztwo zbiorników wodnych.

Mapa i plan trasy z harmonogramem

Jeśli dysponujemy szczegółową mapą terenu również warto ją zabrać. Dzięki niej będziemy się orientować, gdzie aktualnie przebywamy, ale też dowiemy się więcej na temat samej okolicy.

Worki na śmieci

Staramy się dbać o czystość rzeki i otoczenia, dlatego weźmy z sobą również worek lub worki na śmieci. Wszelkie odpadki wkładamy do worka i wyrzucamy już na brzegu, w miejscach do tego przeznaczonych.

Gry i zabawy  🙂

Jeśli znajdziemy jeszcze miejsce w naszym bagażu przygotowanym na kilkudniowy spływ kajakowy warto dorzucić tam piłkę, karty do gry, książkę lub… gitarę albo inny instrument muzyczny.

 

Jak się spakować na kilkudniowy spływ kajakowy?

Pakując się na kilkudniowy spływ kajakowy nie zabieramy plecaka ani torby podróżnej. Najlepiej i najwygodniej pakować się w wodoodporne worki z grubej folii, worki żeglarskie lub beczki przeznaczone do tego celu. Bez problemu można je kupić w każdym sklepie sportowym.

Dobrze sprawdzą się też duże (minimum 60 litrów) i grube worki PCV na śmieci. Warto wziąć ich kilka na zapas, w razie gdyby podczas pakowania i rozpakowywania bagażu przedziurawiły się lub rozdarły.

Drobne rzeczy osobiste, takie jak telefon komórkowy, aparat fotograficzny, pieniądze czy dokumenty muszą być jeszcze bardziej chronione przed wpływem wody i zatonięciem. Można umieścić je w wodoszczelnych etui. Są dostępne na rynku w różnych rozmiarach – od niewielkich etui i futerałów wykonanych z tworzywa sztucznego, po spore mapniki, wielkości nawet A3.

 

Kilkudniowe spływy kajakowe w Kaja-Sobieski

Miłośników turystyki kajakowej zapraszamy do udziału w kilkudniowych spływach kajakowych organizowanych przez naszą wypożyczalnię Kaja-Sobieski.

Opierając się na Waszych oczekiwaniach i wymogach przygotujemy trasę na kilkudniowy, maksymalnie 5-7 dniowy spływ kajakowy. Dopasujemy trudność całej trasy i poszczególnych odcinków do doświadczenia uczestników. Polecimy pola namiotowe lub miejsca, gdzie można nocować na dziko.

Jeżeli potrzebujecie dodatkowej porady odnośnie tego, co zabrać na kajaki, to przed spływem u nas chętnie Wam doradzimy, co powinniście spakować.

Aby uzyskać ofertę kilkudniowego spływu kajakowego i skorzystać z naszych usług, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie 505 501 767 lub wysłać maila na adres

 

Previous reading
Na spływ kajakowy z psem
Next reading
Spływy kajakowe dla młodzieży szkolnej w Kaja-Sobieski