Spływ kajakowy to wspaniała przygoda zarówno dla małych, jak i dużych. Rodzice będący pasjonatami tej formy aktywności z pewnością będą chcieli miłość do kajaków zaszczepić też swojemu dziecku.
Kiedy dziecko ma 3-6 lat to doskonały moment, by zacząć. Jeśli zastanawiasz się, czy dzieci młodsze też można zabrać na kajak zajrzyj do naszego poprzedniego tekstu, by poznać odpowiedź.
Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpiecznej organizacji spływu kajakowego z dzieckiem.
Jak przygotować dziecko do pierwszego spływu?
Jeśli nasze dziecko lubi bawić się w wodzie i potrafi lepiej lub gorzej pływać są duże szanse na to, że spodobają mu się również spływy kajakowe. Przed pierwszą wyprawą warto je jednak dokładniej zaznajomić z tą formą aktywności.
Opowieści z naszych własnych wypraw, zdjęcia czy nakręcone przez nas filmiki na pewno okażą się pomocne. Ale nie tylko… Będąc jeszcze w domu możemy zacząć „bawić się” w spływ. Ustawmy na przykład dwa krzesełka jedno za drugim, usiądźmy na takim „kajaku”, weźmy do ręki coś, co będzie przypominać wiosło i możemy udawać, że płyniemy. Warto też jeszcze przed spływem przyzwyczajać dziecko do noszenia kamizelki ratunkowej. Nie musi być profesjonalna, do zabawy wystarczy dmuchana.
Gdy będziemy już nad wodą pozwólmy dziecku oswoić się z prawdziwym kajakiem. Niech obejrzy go ze wszystkich stron i przez chwilę pobawi się nim na brzegu. Wykorzystajmy ten czas na dodatkowe pokazanie mu i objaśnienie, co do czego służy.
Jaką trasę wybrać na spływ kajakowy z dzieckiem?
Gdy wybieramy się na spływ z dzieckiem musimy starannie wybrać trasę do pokonania.
Dla małych dzieci w wieku przedszkolnym najlepsza będzie trasa krótka, na 1-2 godziny. Dziecko będzie mogło się oswoić z kajakiem, a rodzic sprawdzi jego reakcje. Starajmy się też wybrać trasę z dużą ilością miejsc, gdzie można zakończyć spływ. Wtedy na bieżąco będziemy mogli podjąć decyzję, czy kończymy wcześniej, czy płyniemy jeszcze kawałek dalej. W takich miejscach można też zrobić krótki postój, żeby dziecko mogło wyjść z kajaka, rozprostować nóżki i pobawić się na brzegu. Dziecko starsze, w wieku szkolnym, można zabrać na dłuższą wyprawę.
Równie ważne jest dostosowanie trudności trasy do wieku dziecka i jego doświadczenia. Na początek powinna być to trasa łatwa, rekreacyjna, na płytkiej rzece ze spokojnym i jednostajnym nurtem. Dobrze, jeśli sami tą trasą już pływaliśmy i wiemy, czego można się spodziewać.
Oceniając trudność danej trasy zwróćmy uwagę na tylko na nurt rzeki i jej głębokość. Równie ważna jest informacja o ewentualnych przeszkodach. Czy na trasie są tzw. przenoski, czyli progi wodne lub inne niebezpieczne miejsca, które trzeba ominąć wychodząc na brzeg? Czy w korycie rzeki są powalone drzewa lub gałęzie wiszące nisko nad wodą? Za każdym razem trzeba rozważnie ocenić, czy taką trasę można bezpiecznie pokonać wraz z dzieckiem.
Na koniec warto też zwrócić uwagę na atrakcyjność trasy. Aby dziecko się nie nudziło wybierzmy taki odcinek, gdzie rzeka często zmienia swoje oblicze, płynie wśród łąk i lasów, a w zasięgu wzroku są ciekawe miejsca związane z historią lub legendami, które będziemy mogli dziecku opowiedzieć. Przygotujmy sobie wcześniej garść takich informacji i ciekawostek.
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w kajaku?
Każde dziecko na spływie kajakowym powinno być pod opieką jednej osoby dorosłej. Dobrze też, jeśli osoby dorosłe opiekujące się dziećmi same są już w miarę obeznane z kajakarstwem. Umieją wsiadać bezpiecznie do kajaka, manewrować nim po rzece i wymijać trudniejsze miejsca. Nie decydujmy się na spływ kajakowy w towarzystwie dziecka, zwłaszcza bardzo małego, jeżeli nie jesteśmy pewni swojej całkowitej kontroli nad kajakiem albo dopiero się tego uczymy.
Ważne też, by dzieci nie wsadzać samych do kajaka. W kajaku, w którym płynie dziecko powinien być co najmniej jeden dorosły. Najlepiej, gdy w kajaku płynie:
- osoba dorosła z jednym dzieckiem
- dwie osoby dorosłe i jedno małe dziecko – wtedy jedna osoba dorosła kieruje kajakiem, druga może zajmować się dzieckiem
- osoba dorosła z dwójką starszych dzieci, a obok w innym kajaku drugi dorosły.
Wyjątkowo możemy potraktować osoby nastoletnie. Mogą same lub we dwójkę płynąć kajakiem, jednak najlepiej w pobliżu osób dorosłych.
Osoba dorosła powinna zająć miejsce z tyłu, skąd kieruje się kajakiem. W tej pozycji może łatwo obserwować dziecko i interweniować w razie niebezpiecznych zachowań.
Bardzo ważnym wymogiem dla zachowania bezpieczeństwa dziecka w kajaku jest kamizelka ratunkowa, którą można zazwyczaj wypożyczyć u organizatora spływu lub w wypożyczalni kajaków. Również nasza wypożyczalnia Kaja-Sobieski udostępnia kamizelki dla dzieci, jak również bezpieczne, atestowane kapoki dla dorosłych.
Kamizelka powinna być w odpowiednim rozmiarze, dopasowana do wieku i wagi dziecka oraz właściwie założona i dokładnie zapięta. Musi przylegać do ciała, nie może się po nim przesuwać, ale też nie powinna utrudniać oddychania.
Kamizelki nie można zdejmować, gdy jesteśmy na wodzie. Nawet jeśli w upalne dni dziecko skarży się, że jest mu w niej za ciepło, albo kamizelka ogranicza jego ruchy. Łatwiej przekonasz dziecko do jej noszenia, gdy sam, jako osoba dorosła też będziesz miał ją na sobie.
Sprawdź też Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym.
Jak ubrać dziecko na spływ kajakowy?
Ubiór dziecka powinien być przede wszystkim lekki, wygodny i szybkoschnący. Należy też dostosować go do panujących warunków atmosferycznych.
W ciepłe i gorące dni może to być przewiewna koszulka z krótkim rękawem, krótkie spodenki, czapka z daszkiem chroniąca przed słońcem, i dodatkowo strój kąpielowy. Gdy jest chłodniej przydadzą się dłuższe spodnie i bluza z długim rękawem, a na deszczową aurę – lekka kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa. Jeśli dziecko jeszcze samo nie wiosłuje nie rozgrzewa się pod wpływem wysiłku – wtedy można ubrać je nieco cieplej. Dla dziecka, tak jak i dla osoby dorosłej dobrze wziąć zapasowy komplet suchej odzieży na zmianę.
Ważne jest też, by dziecko miało odpowiednie obuwie. Mogą to być sandały lub specjalne buty na wodę ze stabilną podeszwą, która ochroni stopę przed korzeniami lub ostrymi kamieniami w rzece lub przy brzegu.
Co zabrać na spływ kajakowy z dzieckiem?
Ilość miejsca w kajaku jest ograniczona, dlatego wybierając się na spływ zabieramy tylko rzeczy niezbędne i konieczne. Na pewno będzie to odpowiedni zapas picia i jedzenia, dobrze zaopatrzona apteczka, krem z filtrem UV, środki odstraszające komary, worek na śmieci, a także dokumenty, portfel i naładowany telefon komórkowy. Cały bagaż powinniśmy spakować do wodoszczelnych worków.
Więcej informacji o niezbędnym podczas spływu ekwipunku znajdziesz w naszym tekście: Co zabrać na jednodniowy spływ kajakowy Wkrą?
Gdy płyniemy z dzieckiem zawsze trzeba mieć na uwadze, że nawet najciekawsza trasa może je znudzić. Zwłaszcza gdy jest jeszcze za małe, żeby samemu wiosłować. Warto więc zabrać z sobą parę dodatkowych drobiazgów specjalnie dla dziecka. Mogą to być np. gumowe lub dmuchane pływające zabawki, które można przywiązać do kajaka na sznurku i ciągnąć za sobą. Nie zapominajmy też o drobnych przekąskach, które lubi – owocach, bakaliach, czy słodyczach, ale nie oblanych czekoladą, która na słońcu szybko się rozpuści.
Spływ kajakowy z dziećmi to wspaniała przygoda – wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, niepowtarzalny kontakt z przyrodą, nauka wytrwałości i samodzielności, ale też mnóstwo okazji do śmiechu i dobrej zabawy. Pozostaje tylko dobrać trasę do wieku Twoich pociech i stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą wypożyczalnią Kaja-Sobieski nad Wkrą.